Konkursa Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2016 rezultāti

Latvija pagaidām ir vienīgā starp Baltijas valstīm, kur jau ceturto gadu pēc kārtas tiek organizēts konkurss par ilgtspējīgāko jeb, citiem vārdiem, – vērtīgāko ēku. Konkursa Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2016 uzvarētāji tika paziņoti svinīgā ceremonijā Mazmežotnes muižā 2016. gada 22. septembrī. Par ilgtspējīgāko ēku 2016. gadā tika atzīta Lūznavas muiža.

Ceremoniju pagodināja pārstāvji no EM, VARAM, KM, Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociācijas, Būvniecības valsts kontroles biroja, Jūrmalas domes, Ventspils domes, Rīgas domes, RISEBA, RCK u.c. Konkursa Ilgtspējīgākā ēka un projekts mērķis ir meklēt un izcelt objektus, kuru vērtība izpaužas ekonomiskos ekspluatācijas izdevumos, pietiekamā gaisa apmaiņas daudzumā un draudzīgumā videi un cilvēkam, ko nosaka kvalitatīvu materiālu izmantojums. Latvijā ir tādas ēkas, un to pasūtītāji ir uzņēmēji, sabiedriskais sektors, kā arī privātīpašnieki. Konkursa devīze: ilgtspējīgs=pārdomāts=pamatots. Labi būvēt nenozīmē būvēt dārgi, lielāka nozīme ir pārdomātiem risinājumiem. Saskaņā ar nekustamo īpašumu attīstītāju datiem ilgtspējīgās jeb vērtīgās ēkas ir pievilcīgākas pircējiem un īrniekiem un izdevīgākas īpašniekiem. Konkursam ir trīs nominācijas: Ilgtspējīgākā ēka, Ilgtspējīgākais projekts, Ilgtspējīgākā studentu ideja. Kopumā tika saņemti 19 pieteikumi, pieteikumu sarakstā bija sabiedriskas ēkas, privātmājas, studentu idejas, ēku ieceres ar īpaši pārdomātiem risinājumiem un zaļo tehnoloģiju izmantojumu.

Konkursa Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2016 ceremoniju vadīja Gunita Jansone un Ervīns Butkēvičs, laureātus apbalvoja Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Vilnis Ķirsis, Iepirkumu Uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile, VARAM Teritoriālās plānošanas departamenta pārstāve Ilze Aigare, “BONAVA” vadītājs Mareks Kļaviņš, “RERE GRUPA” komercdirektore Mārīte Straume, Kultūras ministra padomnieks Jānis Dripe, “HANNER” pārstāvis Mārtiņš Indāns.

Žūrijā darbojās Agrita Lūse, publiciste, Dr. arch. Jānis Lejnieks, Ērika Lešinska, inženierzinātņu doktore, Uldis Balodis, arhitekts, Raimonds Saulītis, arhitekts, Līga Rutka, arhitekte, BREEAM sertificēta vērtētāja, Jānis Ankipāns, Ilgtspējīgas būvniecības padome, inženierzinātņu maģistrs, Hadley Barrett, Pasaules zaļās būvniecības padomes eksperts, Zane Sauka, BREEAM sertificēta vērtētāja.

Konkursa Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2016 pirmo 3 vietu ieguvēji saņēma diplomus un balvu, kas atbilst konkursa būtībai un idejai. Konkursa pastāvēšanas ceturtajā gadā ir radīta speciāla balva, kuras autors ir dizaineris Uģis Gailis.

Par muzikālo pasākuma noformējumu rūpējās regeja grupa “2-tie”. Īpaša pateicība pienākas arī vietas saimniecei Mazmežotnes muižas vadītājai Ivetai Burkānei un saimniecībai “Kunturi”, kuri piegādāja bioloģiski audzētu cūkgaļu lielajam zupas katlam.

Nominācija Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2016

Nominācijā iespējams pieteikt ēkas, kuras ekspluatācijā nodotas vismaz pirms gada un izturējušas vismaz vienu apkures sezonu.

1. vieta – Lūznavas muižas rekonstrukcija, pasūtītājs Rēzeknes novada pašvaldība, projekts “Ināras Caunītes arhitektu birojs”, būvnieks “R.A.J.”.

2. vieta – Jūrmalas Mākslas skola, pasūtītājs Jūrmalas dome, projekts “Skonto Būve”.

3. vieta – Austrumlatvijas pašvaldības radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”, pasūtītājs Rēzeknes dome, projekts “SAALS”, būvnieks „RE&RE”.

Atzinību saņēma biroju komplekss Mārtiņmuiža par ilgtspējīgas ekspluatācijas metodikas izmantošanu ikdienā, kas arī pēc 8 gadiem ļāvis ēkai saglabāt sākotnējo vizuālo izskatu. Pasūtītājs un būvnieks “Selva būve”, projekts “AR4”, Andris Vītols, Ieva Spriņģe. Vēl viena atzinība tika piešķirta Liepājas bērnudāzam Pienenīte par vēsturiskās substances saglabāšanu, paaugstinot ēkas siltuma noturību, un bērnudārza infrastruktūras modernizāciju, piebūvējot jaunu apjomu; pasūtītājs Liepājas dome, būvnieks “UPTK”.

Publiskās ārtelpas apakškategorijā atzinību saņēma vairāki objekti. Sparģeļu un Lienes ielas labiekārtojumam atzinība tika piešķirta par saudzīgu attieksmi pret vēsturiskajiem būvmateriāliem, laika pārbaudi izturējušu tehnoloģiju lietojumu un lielisku rezultātu; pasūtītājs Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, būvnieks “Tilts”.

Atzinība par izcili sakārtotu pilsētvidi un pārdomātu risinājumu izmantošanu tika piešķirta Ventspils Lielā laukuma rekonstrukcijai, pasūtītājs “Komunālā pārvalde”, projekts Deivids Kuks, būvnieks “Ostas celtnieks”.

Nominācija Ilgtspējīgākais projekts Latvijā 2016

Nominācijā tiek pieteikti vēl neuzbūvētu ēku projekti vai pavisam nesen ekspluatācijā nodoti objekti. Šajā nominācijā tiek vērtēti pārdomāti teorētiskie risinājumi. Jāpiebilst, ka kvalitatīvas ēkas tapšanas galvenais nosacījums ir labs projekts.

1. vieta – Ventspils Mūzikas skola ar koncertzāles funkciju, pasūtītājs „Komunālā pārvalde”, arhitekts Deivids Kuks.

2. vieta – koka biroja ēka Dundagā, pasūtītājs Latvijas Valsts meži, projekts “5. iela”, Ija Rudzīte.

3. vieta – biroju komplekss Jaunā Teika, pasūtītājs “EUROPA BIZNESA CENTRS”, projekts „TECTUM” arhitektu birojs.

Atzinību saņēma trīs objekti – privātmāja Rīgā, kuru projektējis arhitekts Matīss Zemītis, birojs “ZARCH” par zema energopatēriņa koncepta attīstīšanu privātajā sektorā, “Kurzemes Democents” par sekmīgu pasīvās ēkas koncepta attīstīšanu sabiedriskajā sektorā, ēkas projekta autori “ER3”, un ēku rekonstrukcija Kalnciema kvartālā, pasūtītājs “MIA14”, Diānas Zalānes projekts.

Nominācija Ilgtspējīgākā studentu ideja Latvijā 2016

1. vieta – Agnija Vaivode, Latvijas Māklas akadēmija, par ideju “Preilieti, vai Tu piedalies” – interaktīva 7 soļu metode sabiedriskās apspriešanas organizēšanai pašvaldībās.

2. vieta – Rīgas Celtniecības koledžas studentu grupai par ideju “Maskavas forštates interaktīvā telpa”, kas tapusi pasniedzēju I. Reitāles un G. Ābolas vadībā. Ideja paredz uzlabot apkārtējo vidi.

3. vieta – Ņina Poļanska, Rīgas Tehniskā universitāte, par ideju projektam Lucavsalas ekotirgus.

Atzinība šajā nominācijā tika piešķirta Lāsmai Kondrātei, Latvijas Mākslas akadēmija, par ideju “Paiesimies?” – komunikācijas līdzeklis vecāka gadagājuma cilvēkiem.

“RERE GRUPA” atzinība tika piešķirta RCK studentu darbam, Kultūras ministrija (Radošo industriju kuratore Dzintra Purviņa) pasniedza atzinību Agnijai Vaivodei.

Konkursu „Ilgtspējīgākā ēka un projekts Latvijā” organizē biedrība “Building Design and Construction Council”, izdevumi „Latvijas Būvniecība”, „Latvijas Architektūra” un Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padome. Patroni: Kultūras ministrija un Pasaules zaļās būvniecības padome (WGBC). 2016. gadā konkurss notika, pateicoties atbalstītājiem „BONAVA”, „RERE GRUPA”,”HANNER”. Informatīvie atbalstītāji: tvnet.lv, a4d.lv.

Foto: Madara Kurpniece, Renārs Koris

Skatīt bildes »